100 lat temu, w czasie gdy Polska powstawała po długiej niewoli i zakończonej I Wojnie Światowej, powstało nowe zgromadzenie zakonne.

W dziękczynieniu za ten piękny jubileusz dzieła Opatrzności Bożej, jakie dokonało się przez zaangażowanie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, została odprawiona uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Kardynała Kazimierza Nycza z homilią Biskupa Romualda Kamińskiego.

W homilii Ordynariusz Warszawsko-Praski wspominał bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego i zadania, których podejmował się w trudnym historycznie czasie. Założone Zgromadzenie było duszą pozostałych inicjatyw.

Duszą całego dzieła jest Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, które w tych dniach obchodzi swoje 100-lecie. Miało ono poprzez apostołowanie dobrą książką i prasą katolicką odmieniać serca i umysły całych pokoleń.

Siostry Loretanki w szczególny sposób zawierzone są Matce Bożej – podkreślał duchowny.

Patronką Zgromadzenia została Matka Boża Loretańska. Założyciel pragnął zgromadzenia na wskroś maryjnego. Dlatego polecił siostrom, aby składały śluby zakonne w święta Matki Bożej i poprzedzały swoje imię zakonne imieniem Maria

Retransmisja Mszy Świętej wraz z całością homilii:

fot. Wojciech Rozenek