W sobotę 12 czerwca o godz. 18 w Katedrze Warszawsko-Praskiej sprawowana była Msza Święta w intencji Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA, który obchodzi 20-lecie istnienia.

Liturgii przewodniczył ks. dr Dariusz Szczepaniuk – Kanclerz Kurii Biskupiej Diecezji Warszawsko-Praskiej, homilię wygłosił ks. Roman Szpakowski SDB – Prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Na początku liturgii ks. dr Dariusz Szczepaniuk przypomniał, że chór Katedry Warszawsko-Praskiej służy ludziom, ale przed wszystkim śpiewa na Chwałę Pana:

Tak wiele dokonań, tak wiele sukcesów, tak wiele ludzi mogli cieszyć swoją muzyką, ale przede wszystkim śpiew, muzyka kościelna, to jeden z istotnych elementów liturgii i to wszystko, co wykonują swoim głosem, talentem, to na chwałę Panu Bogu. Dlatego za te talenty i to wszystko, co przez te 20 lat udało się dokonać – dziękujemy dobremu Bogu, prosząc, aby nieustannie wspierał wszystkich członków naszego chóru potrzebnymi łaskami, obfitym błogosławieństwem, tak aby w naszej Katedrze i poza nią wyśpiewywał Chwałę Pana.

Ksiądz Roman Szpakowski SDB w homilii przypomniał, że śpiew jest elementem liturgii i niesie ze sobą wielkie dzieło ewangelizacyjne:

Czas to przedziwny żywioł, który sprawia, że lat nam ubywa i przybywa zarazem. Ubywa to oczywiste, a przybywa, bo rosną jubileuszowe wyliczenia. Jesteśmy dziś razem, by podczas uroczystej Mszy Świętej, dobremu Bogu dziękować za 20 lat istnienia i działania chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra. Za lata, które są żywym dowodem nie tylko aktywności duchowej, kulturowej i społecznej Kościoła, ale wskazują także na realną potrzebę nieustannej ewangelizacji także poprzez śpiew i to piękny śpiew chóralny.

Po Mszy Świętej odbyła się uroczystość związana z wręczeniem odznaczeń przyznanych przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, wiceprezesa Rady Ministrów prof. Piotra Glińskiego artystom związanym z zespołem: prof. Marian Borkowski – Złoty Medal Gloria Artis, dr hab. Marcin Łukaszewski, prof. UMFC – Brązowy Medal Gloria Artis, Joanna Łukaszewska, Łukasz Farcinkiewicz i Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA – Honorowe odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej. Chór otrzymał także Nagrodę Wydawców Katolickich Feniks 2020 za płytę z utworami Stanisława Moniuszki. Dyrektorem artystycznym zespołu jest jego założyciel prof. dr hab. Paweł Łukaszewski.