27 listopada, we wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza, biskup Romuald Kamiński przewodniczył Mszy Świętej dziękczynnej za 350 lat Zgromadzenia Księży Marianów. Uroczystości odbyły się w prowadzonym przez zakonników Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes.

Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (łac. Congregatio Clericorum Marianorum ab Immaculata Conceptione Beatissimae Virginis Mariae) ma swój początek w deklaracji złożonej przez św. Stanisława Papczyńskiego w Krakowie 11 grudnia 1670 roku. Zostało odnowione i zreformowane w 1910 roku przez bł. abp Jerzego Matulewicza. Jest pierwszym zgromadzeniem zakonnym kleryckim założonym na ziemiach polskich.

Marianie to pierwsze w historii Najjaśniejszej Rzeczypospolitej zgromadzenie o korzeniach i początkach “tu”. “Myśmy stąd wyrośli!” Wspominamy i znamy historie wielkich familii zakonnych: jezuitów, franciszkanów, dominikanów, paulinów, pallotynów – wszystko to ciągnęło z zewnątrz. Dziękowaliśmy i dziękujemy za wszystkie tego rodzaju dary, ale czy nie stać było nas na własną, wielką, mocną rodzinę zakonną? Okazało się, że stać nas na to. A stało się to za przyczyną św. Stanisława Papczyńskiego – mówił bp Romuald Kamiński w homilii Mszy świętej.