W stulecie Bitwy Warszawskiej, przed południem, na Cmentarzu Bohaterów 1920 r. w Ossowie odbyły się uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych. Mszy Świętej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Liturgię koncelebrował Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński.

Zgromadzonych na wspólnej modlitwie przywitał bp Romuald Kamiński:

Dzisiaj przy tej kaplicy, będącej wotum dziękczynnym za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, za Cud nad Wisłą, pragniemy z głębi naszych serc wypowiedzieć Bogu i Matce Zbawiciela nasze dziękczynienie i uwielbienie. Bohaterom tamtych dni oddajemy należy im szacunek.

Pasterz Diecezji Warszawsko-Praskiej słowa wdzięczności skierował do obecnych w Ossowie żołnierzy:

Pragnę przekazać serdeczne życzenia oficerom i żołnierzom – to ich święto. Niech czują się tutaj szczególnie wyróżnieni.

W homilii abp Stanisław Gądecki podkreślił, że w obliczu zewnętrznego zagrożenia do walki zmobilizowało się całe społeczeństwo:

Polska obrona była bliska załamania. I nagle, w tym tragicznym położeniu, nastąpiło coś nieoczekiwanego; wielki zryw niepodległościowy Polaków. Do wojska masowo zgłaszali się robotnicy, chłopi i inteligenci, studenci a nawet uczniowie. W obliczu nadciągającej katastrofy państwa największe partie polityczne postanowiły wziąć na siebie odpowiedzialność za politykę wschodnią. W tym celu – 24 lipca – powstał Rząd Obrony Narodowej, złożony z przedstawicieli wszystkich stronnictw politycznych.

Walka trwała także w sferze duchowej:

Nigdy wcześniej Kościół katolicki nie wykazał się tak wielkim zaangażowaniem jak wtedy. W uroczystość Przemienienia Pańskiego – dnia 6 sierpnia – rozpoczęła się wielką nowennę za Ojczyznę, która to nowenna miała zakończyć się dnia 15 sierpnia; w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Na zakończenie Metropolita Poznański wezwał do wspólnej modlitwy za bohaterów walk.

Módlmy się za wszystkich poległych w tamtej wojnie sprzed 100 lat, którzy spoczywają w tej zlanej ich krwią ziemi. Dziękujemy im wszystkim za ocalenie naszej Ojczyzny. Za ocalenie Europy. Niech ich umiłowanie wolności i ojczystej ziemi wzbudzi w naszych sercach pragnienie pokoju.

Podczas uroczystej Mszy Świętej ukoronowany został wizerunek Matki Bożej Zwycięskiej.

15 sierpnia uroczystości w ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbywają się w Ossowie i Radzyminie. Pełny harmonogram jest dostępny tutaj.