26 września w Sanktuarium św. o. Pio na Gocławiu Bp Romuald Kamiński przewodniczył Mszy Świętej z okazji III Diecezjalnego Dnia Chorego.

W homilii Biskup Kamiński powiedział, że życie człowieka składa się zarówno z momentów radosnych, jak i tych naznaczonych cierpieniem.

Życie nie składa się tylko z części radosnych i chwalebnych, ale jest też część bolesna i to wszystko stanowi całość. Z całości będziemy osądzani. Nawet, gdy mamy lata młode i czujemy ogromną radość życia, to trzeba prosić Boga o mądrość do całego naszego życia, abyśmy wiedzieli, jak tę drogę zagospodarować. By nie było sytuacji, że przyjdzie moment życiowy, coś się w życiu zmieni, co nie będzie się nam podobać lub będzie wymagać trudu, poświęcenia, cierpienia i nie będziemy umieli sobie poradzić, będziemy się buntować, uważać że coś się dzieje w naszym życiu, co ma cechy niesprawiedliwości, oskarżać Pana Boga i ludzi. Do wszystkiego trzeba się przygotować.

Dodał, że zadaniem każdego jest codzienne przygotowywanie gruntu serca, tak jak rolnik przygotowuje pole pod zasiew:

Człowiek nieroztropny żyje chwilą, korzysta z życia, ale nie inwestuje. A inwestować w życiu trzeba w przyjaźń z Bogiem i innym człowiekiem. To jest rozkosz mieć takie poczucie ze cokolwiek będzie się ze mną działo, to nie będę sam, sama bo dobrze zainwestowałem w ciągu życia.

Ordynariusz Warszawsko-Praski zwrócił się w homilii do seniorów i osób niepełnosprawnych licznie zgromadzonych w świątyni., a także łączących się we wspólnej modlitwie za pośrednictwem transmisji internetowej:

Pan obdarza nas nieraz wielkim cierpieniem i wielką niedołężnością i innymi przeszkodami, ale to jest wpisane w nasza drogę i może przynosić wielkie owoce zbawcze. Jeśli nasze cierpienie złączy się z cierpiącym Chrystusem, to wtedy przynosi owoce i wtedy dołączeni jesteśmy do tego wielkiego dzieła Pana Jezusa, jako współodkupiciele. To jest coś niebywałego. Dlatego, gdy przychodzi taka sytuacja ogromnego ciężaru, smutku, dolegliwości, to tym bardziej trzeba swój wzrok i ten duchowy i ten fizyczny kierować ku Chrystusowi, z którego krzyża otrzymujemy moc zbawczą.

Retransmisja Mszy Świętej wraz z całością homilii:

fot. Kamil Wardak

III Diecezjalny Dzień Seniora i Chorego DW-P, 26.09.2020 r.