Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Metropolity Warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza zainaugurowała obchody Stulecia Bitwy Warszawskiej. Liturgię koncelebrowali Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński oraz Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej Marek Solarczyk. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych.

We Mszy Świętej w kościele konkatedralnym na Kamionku wzięli udział również przedstawiciele organizacji młodzieżowych: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Skauci Europy, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.

W czasie homilii kardynał Kazimierz Nycz, przypominając słowa św. Jana Pawła II o długu wdzięczności wobec bohaterów 1920 roku, podkreślił: wszyscy jesteśmy dłużnikami tej bitwy, tej wojny i tego trudu dowódców i żołnierzy, którzy nas ocalili. Będąc dłużnikami wszyscy się dziś modlimy, ale myślę, że wyrażę naszą wspólną radość z obecności wśród nas harcerzy, a więc przedstawicieli młodzieży. To daje nadzieję i pewność, że ta sprawa długu wdzięczności będzie przenoszona na kolejne pokolenia.

Abyśmy potrafili czerpać z tego wysiłku, z tej ofiary naszych przodków i naśladować w tym wszystkim, co jest troską o człowieka, o rodziny, o dobro wspólne, i co jest troską o naszą Ojczyznę, która jest najwyższym wymiarem tego dobra wspólnego

– zaapelował Metropolita Warszawski.

Po Mszy Świętej poświęcona została tablica upamiętniająca księdza Ignacego Skorupkę i ochotników, którzy 13 sierpnia 1920 roku wyszli na front. Duchowny zginął kolejnego dnia postrzelony podczas walk pod Ossowem.

Centralne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej na terenie Diecezji Warszawsko-Praskiej potrwają do 17 sierpnia. Pełny harmonogram uroczystości dostępny jest na stronie internetowej.

fot. Karolina Błażejczyk