16 sierpnia w Radzyminie nastąpi odsłonięcie powstającego pomnika-wotum Matki Bożej Łaskawej. Do tego czasu trwa pielgrzymka kopii obrazu po warszawskich parafiach.

Przed wieczorną Mszą Świętą obraz z jednej parafii przewożony jest do kolejnej. W nowym miejscu następuje przywitanie Matki Bożej Łaskawej, Msza święta i wspólna modlitwa. Kolejnego dnia, zwykle po Mszy świętej, jest okazja do wysłuchania prelekcji Ewy J. P. Storożyńskiej o „Cudzie nad Wisłą” i czas na osobistą modlitwę. Obraz w każdej parafii przebywa tydzień.

Od wielu miesięcy mężczyźni ze wspólnot: „Żołnierze Chrystusa”, „Wojownicy Maryi”, „Mężczyźni św. Jana Pawła II”, „Rycerze Jana Pawła II” i inicjatywy „Męski Różaniec Warszawa” włączają się w przygotowania do uroczystości 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą”. Modlą się do Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Łaskawej chcąc wyprosić wiele łask dla swoich rodzin i naszej Ojczyzny.

15 lipca wspominaliśmy w Kościele św. Włodzimierza, dlatego też w piątek parafię św. Włodzimierza na Bródnie nawiedziła kopia Obrazu MB Łaskawej. W niedzielę odbyły się uroczystości odpustowe. Mszę Świętą o godz. 12:30 odprawił i Słowo Boże wygłosił ks. Jarosław Dziedzic – misjonarz z Boliwii.

Obraz MB Łaskawej pozostanie w parafii św. Włodzimierza do 24 lipca, kiedy wyruszy do parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie.

Święty Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki do Polski w 1999 roku powiedział:

Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego zostało nazwane „Cudem nad Wisłą”. To zwycięstwo było poprzedzone żarliwą modlitwą narodową(…) O wielkim „Cudzie nad Wisłą” przez całe lata trwała zmowa milczenia(…). Na nową diecezję warszawsko-praską Opatrzność Boża niejako nakłada dzisiaj obowiązek podtrzymywania pamięci tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego Narodu i całej Europy.

Paweł Jaworski, Żołnierz Chrystusa wyjaśnia, dlaczego pielęgnowanie pamięci historycznej to tak ważny obowiązek każdego Polaka:

Wszelkie szczegóły na temat budowy pomnika-wotum znajdują tutaj.
Natomiast cegiełkę na jego budowę można złożyć przez stronę https://fundacjaklopotowskiego.pl

Zdjęcia z uroczystości w parafii św. Włodzimierza.

fot. Paweł Jaworski/Żołnierze Chrystusa

fot. Marek Dziedzic