W intencji dziadków modliła się 19 lipca wspólnota diecezji warszawsko-praskiej. Mszy Świętej w ramach obchodów Roku Rodziny przewodniczył biskup Romuald Kamiński. Eucharystia była sprawowana w parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy.

W homilii pasterz diecezji warszawsko-praskiej przypomniał wartość rodziny i małżeństwa będących filarami całych społeczności:

Każdy, kto interesuje się dziejami świata, powie, że świat, ludzkość rozwijała się wtedy, kiedy było naprawdę wielkie zatroskanie o wspólnotę małżeńską i o wspólnotę rodzinną. Kiedy dbano, aby te dwie wspólnoty dobrze się miały, żeby panowała w nich jedność, między małżonkami wierność, żeby był szacunek, miłość wzajemna, zgoda. Wtedy społeczeństwa, narody, całe kontynenty pięknie się rozwijały. A kiedy przychodził kryzys, rozpadały się wspólnoty małżeńskie, rodzinne, zaczynała się chwiać cywilizacja. Taki najbardziej znany dla nas przykład to cywilizacja rzymska. Wydawało się nam, że ta cywilizacja założona jeszcze przed przyjściem na świat Pana Jezusa przetrwa w nieskończoność, a potem czytając historię, zauważamy, że przyszły takie lata, kiedy zaczęto jakby powątpiewać, a w zasadzie nie doceniać, czym tak naprawdę, jakim wielkim skarbem jest małżeństwo, które zachowuje jedność, kiedy małżonkowie wobec siebie zachowują przysięgi danej przy początku tej drogi, kiedy nie szanowano praw jakie mają panować w rodzinie.

Ordynariusz warszawsko-praski wskazał także na umiejętność właściwego umiejscowienia pracy w życiu człowieka i ustalenia hierarchii wartości w naszym życiu:

Rozumiemy co to jest praca, ale w dzisiejszym czasie następuje nieraz bardzo niezrozumiałe podejście. Na jednym krańcu gromadzą się Ci, którzy cynicznie pogardzają pracą i mówią: nie splamię się pracą, ukradnę, na inny sposób zdobędę środki, żebym mógł wygodnie żyć. Są i tacy, jakby na drugim krańcu, którzy przepracowują się naprawdę prawie bezmyślnie. Przed kilkunastu laty miałem takich sąsiadów. Byli to pracownicy pewnej firmy, wiem że bardzo dobrze zarabiali. Kiedy ja wstawałem to w ich biurach już paliło się światło. Kiedy wieczorem starałem się ogarnąć podwórko, oni wychodzi z pracy. Nieraz pytałem: jak minął dzień, co teraz macie jeszcze do roboty. Wiedziałem, że mają rodziny. Mówili: proszę księdza po dwunastu, czy czternastu godzinach coś się nam należy. Najczęściej więc jechali na basen, by złapać oddech. Pomyślałem, to są ojcowie, kiedy oni się spotkają z dzieckiem. Kiedy wychodzi – dziecko śpi, kiedy wraca – dziecko śpi. Kim on jest dla tych, za których jest odpowiedzialny i którzy powinni być dla niego skarbem. On jest dostarczycielem środków na zakupy. Prędzej, czy później to musi runąć, bo taka jest kolejność rzeczy.

Pełna homilia:

19-go sierpnia w parafiach naszej diecezji będziemy polecać w modlitwie osoby uzależnione. Msza Święta diecezjalna będzie sprawowana w parafii Zesłania Ducha Świętego w Otwocku.