W pustej Katedrze Warszawsko-Praskiej, w obecności duchowieństwa katedralnego, które reprezentowało prezbiterium Diecezji, księża biskupi sprawowali Mszę Krzyżma.

Mszy przewodniczył Biskup Romuald Kamiński, Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej. Koncelebrowali Bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski i Bp Marek Solarczyk, Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej. Do trudnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa odniósł się w homilii Bp Romuald Kamiński.

Mimo, że stan nadzwyczajny nie trwa jeszcze zbyt długo i przynajmniej w naszej Ojczyźnie nie dokonuje spustoszenia, jak w wielu innych stronach świata, to nawet po kilku tygodniach widzimy już pewne zmiany. Nie myślę tutaj o zmianach w gospodarce, polityce czy innych dziedzinach temu podobnych. Myślę o tym, że zaczyna w nas dojrzewać jakaś bardzo poważna zaduma, refleksja o tym co tak naprawdę w życiu jest istotne. W tym miejscu chciałbym naprawdę z serca podziękować za dużą dyscyplinę, jaka towarzyszy nam aktualnie w codziennej posłudze i za uruchomienie wielu bardzo pożytecznych form medialnego kontaktowania się z parafianami i łączenia się podczas transmitowanych Mszy św. i nabożeństw. Pewnie wielu z nas już słyszało to powiedzenie, że świat – a my z nim razem – budowaliśmy dzisiejszą wieżę Babel. Nie ma co udawać, że wiele spraw tej wspólnoty sprawiało nam radość, satysfakcję, było nam z tym dobrze. Okazało się, że nie jest to miejsce ani dla nas: kapłanów, osób życia konsekrowanego, ani dla każdego innego z naszych sióstr i braci. „Nasza bowiem ojczyzna jest w niebie. Stamtąd też jako Zbawcy wyczekujemy Pana naszego Jezusa Chrystusa, który przekształci nasze ciało poniżone, na podobne do swego chwalebnego ciała, tą potęgą, jaką może On także wszystko, co jest, sobie podporządkować”. Te słowa z 3 rozdziału Listu do Filipian niech nas mobilizują, abyśmy poszukiwali tego co daje nam prawdziwe życie.

Biskup Warszawsko-Praski skierował również słowa podziękowania do kapłanów.

Dziękuję Bogu za dar powołania każdego z Was i za wszystkie dni Waszej wiernej służby samemu Jezusowi oraz Jego ludowi. Wszyscy mamy świadomość, iż jako kapłani przeżywamy różnorodne trudne chwile; czasami słabniemy w powołaniu, czy nawet upadamy. Pragnę zapewnić o mojej modlitwie i o taką proszę. Jednocześnie z szacunkiem i wdzięcznością patrzę na tych, którzy pomimo życiowych przeciwności i utrapień dnia codziennego, w cichości i prawości serca, wiernie i z oddaniem, realizują swoją kapłańską misję. Módlmy się wzajemnie o umocnienie każdego z Nas w służbie Jedynego i Wiecznego Kapłana. Prośmy Ducha Świętego o moc do posługi i radość płynącą z wiary. Niech też nieustannie wspiera nas Maryja, pierwsza Uczennica Pana i troskliwa Matka Kapłanów.

Retransmisję Mszy Krzyżma można obejrzeć na kanale SalveNET.

Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć z uroczystości.

Fot. Jan Sędek.