Przeszli 37 km, by modlić się za tych, którzy potrzebują Bożego Miłosierdzia. XIII Piesza Pielgrzymka z Warszawy do Ostrówka odbyła się w tym roku pod hasłem “Idźcie do Józefa”.

Pątnicy rozpoczęli drogę Mszą Świętą w sobotę 31 lipca w Sanktuarium św. s. Faustyny przy ul. Żytniej w Warszawie. Szli dniem i nocą, by 1 sierpnia o godz. 15:00 modlić się przy domu św. s. Faustyny w Ostrówku. Pierwsze etapy – w mieście – pielgrzymi przemierzyli w milczeniu. W pielgrzymce wzięło udział ok. 300 osób w różnym wieku. Nie zabrakło również całych rodzin.

Mszy Świętej na zakończenie pielgrzymki przewodniczył bp Romuald Kamiński, który powiedział, że ta forma modlitwy niesie w sobie ogromną moc, której człowiek nie jest w stanie w pełni pojąć:

Nie jesteśmy w stanie, dopóki jesteśmy tu na ziemi, widzieć tego owocu pielgrzymowania, bo on jest nieogarniony, tzn. nie umiemy powiedzieć, jak wielka to jest sprawa. Te kilkadziesiąt godzin to jest po pierwsze tworzenie wspólnoty ludzi bliskich sobie, to jest podejmowanie w modlitwie bardzo wielu ważnych spraw, ale zawsze w takim schemacie my się modlimy, żeby była coraz większa Chwała Boża i pożytek zbawienny dla innych, bo w każdej intencji, którą się podejmuje ostatecznie o to chodzi.

Ordynariusz warszawsko-praski przypomniał także istotę poznawania Ewangelii i życia Bożym Słowem w codzienności:

Kiedy człowiek dobrze nie zrozumie Ewangelii to owszem podoba mu się chrześcijaństwo, ale nigdy nie będzie mówił o Ewangelii. Podobają mu się święta, czasami liturgia, zwyczaje, piękne świątynie, czy kultura wyrosła na Ewangelii, tym się zachwyca, ale to nie jest Chrystus. Jak tego mu zabraknie, zostaje pustka. Poznał Jezusa, ale nie osiągnął fundamentu. […] To jeden z większych problemów dzisiejszego świata – miliony ludzi żyjących, tworzących swoje życie bez Fundamentu. To jest prawdziwa nędza tak konstruować swoje życie.

Pełna homilia:

Podczas Mszy Świętej poświęcone zostały dwa obrazy: Matki Bożej Ostrobramskiej – Matki Miłosierdzia oraz św. Faustyny – Heleny Kowalskiej, które zawisły w kaplicy domu św. s. Faustyny w Ostrówku.