W sierpniu na Jasną Górę z terenu Diecezji Warszawsko-Praskiej wyruszą dwie piesze pielgrzymki. W rekolekcjach w drodze można wziąć udział od 5 do 14 sierpnia z 38. Warszawsko-Praską Pielgrzymką Pieszą oraz od 16 do 26 sierpnia z XXXVIII Praską Pielgrzymką Pieszą Pomocników Maryi Matki Kościoła.

Warszawa, dn. 21 czerwca 2021 r.

Siostry i Bracia, Drodzy Diecezjanie!

Już niedługo rozpoczniemy wakacje – czas upragnionego wypoczynku, ale również okazja do kontemplacji przyrody i odkrywania obecności Pana Boga pośród nas. Wiele osób, decyduje się, aby w czasie swojego urlopu odbyć rekolekcje, które zbliżą do Boga oraz pomogą nadać sens codzienności. Pandemia, której wszyscy doświadczyliśmy, spowodowała, że czujemy się wewnętrznie „rozsypani”. Potrzebujemy zatem duchowego umocnienia i czasu, aby na nowo „poskładać” nasze człowieczeństwo. Jedną z form rekolekcji może być piesza pielgrzymka. Chciałbym zatem zachęcić Was, Drodzy Diecezjanie, do przeżycia tego pięknego czasu. Szlak pątniczy wiąże się z niewygodą, ale potraktujmy to jako dobrowolne wyrzeczenie i zadośćuczynienie za nasze niewierności wobec Boga.

W tym roku – już po raz 38. – wyruszy z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie nasza pielgrzymka piesza. Narodziła się ona z potrzeby serca mężczyzn skupionych wokół Kościelnej Służby Porządkowej „Totus Tuus”. To oni wspólnie ze swoimi rodzinami powędrowali po raz pierwszy w 1983 r. na Jasną Górę, aby dziękować Bogu i Maryi za zatwierdzenie statutów stowarzyszenia. Chcąc ściślej związać to dzieło z naszą diecezją, wspólnie z organizatorami podjęliśmy decyzję o zmianie nazwy pielgrzymki. Od tego roku otrzymuje ona nazwę: Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Szczególnie leży mi na sercu, abyśmy wspólnie ją tworzyli i wszyscy – duchowni i wierni – byli za nią odpowiedzialni.

Hasłem przewodnim tegorocznej Warszawsko-Praskiej Pielgrzymki Pieszej są słowa zaczerpnięte od Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego: „Czas to miłość”. Wiemy, jak bardzo bliska mu była Matka Boża, zwłaszcza Ta w wizerunku Jasnogórskim. Chcemy więc potraktować nasze pielgrzymowanie jako duchowe przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Jeszcze raz zachęcam wszystkich do udziału w naszej diecezjalnej pielgrzymce pieszej na Jasną Górę. Księży Proboszczów proszę zaś, aby nie tylko przekazali moje zaproszenie swoim wspólnotom, lecz także poczuli się współodpowiedzialni za to szczególne, duchowe dzieło.

Wszystkim z serca błogosławię

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Matki Kościoła zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego pielgrzymowania.

W tym roku uczestnikom pielgrzymki będzie towarzyszyć hasło zaczerpnięte z Jasnogórskich Ślubów Narodu Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego – „Stać na straży życia”.

Program pielgrzymkowy pomoże przygotować się do beatyfikacji tego wielkiego pasterza oraz poznać lepiej tematykę związaną z ochroną życia w Kościele. W pielgrzymce będą uczestniczyć przedstawiciele ruchów pro-life.

Z uwagi na obostrzenia sanitarne i wymogi organizacyjne liczba uczestników w grupach podlega limitom. Pątnicy w mogą się zgłosić swoją deklarację udziału przez stronę pielgrzymki. Rejestracja wstępna daje prawo pierwszeństwa przy zapisach do wybranej grupy. Szczegóły na stronie www.pielgrzymkapomocnikow.pl.

UWAGA: Fakt zaszczepienia lub jego braku nie jest brany pod uwagę przy zapisie. Decyduje wyłącznie kolejność zgłaszania się pątników.

Pielgrzymowanie duchowe:

Wszystkich tych, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć na pielgrzymi szlak organizatorzy zapraszają w trakcie pielgrzymki do pielgrzymowania duchowego. Odbywać się będzie w Katedrze Warszawsko-Praskiej przy ulicy Floriańskiej 3 o godz. 18.

W programie wspólna Msza Święta, konferencja i modlitwa.