Kapłan, dziennikarz i opiekun ubogich całym sobą służył Bogu. Jego życie było skupione wokół Eucharystii, która była dla niego źródłem siły.

Jak mawiał, przed Najświętszym Sakramentem człowiek może nauczyć się prawdziwej modlitwy – przemieniającej modlitwy obecności. Gdy modlił się, „nic go nie obchodziło, co się dzieje wokoło”.

Ks. Ignacy Kłopotowski uczył miłości do Kościoła i Ojczyzny. W jednym z jego pism czytamy: „Każde dziecko przytulone, każde ludzkie istnienie od śmierci zachowane, każdy grosz dorzucony do pożytecznego dzieła – to wielka zasługa wobec Ojczyzny”.

Ignacy Kłopotowski urodził się w 1866 roku w Korzeniówce na Podlasiu. Wyświecony na prezbitera, przez 17 lat posługiwał w Lublinie, a potem przeniósł się do Warszawy. Od 1919 roku do końca życia był proboszczem parafii Matki Bożej Loretańskiej przy kościele św. Floriana, obecnej Katedrze Warszawsko-Praskiej. Wyróżniał się ogromną aktywnością i niespotykaną ofiarnością w służbie człowiekowi. Założył szereg instytucji dobroczynnych. Przekonany, że najskuteczniejszym sposobem ewangelizowania jest słowo drukowane, wydawał broszury religijne oraz prasę katolicką. Aby zapewnić ciągłość tego apostolstwa, założył Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Zmarł 7 września 1931 roku. Z woli papieża Benedykta XVI jego beatyfikacja miała miejsce w Warszawie 19 czerwca 2005 r.

Błogosławiony ksiądz Kłopotowski jest patronem Radia Warszawa i tygodnika „Idziemy”.

7 września 2020 r. o godzinie 18:00 w Katedrze Warszawsko-Praskiej została odprawiona uroczysta Msza Święta dziękczynna w 100-lecie istnienia Zgromadzenia Sióstr Loretanek. Eucharystii przewodniczył Biskup Marek Solarczyk.

fot. Marcin Tafejko