14 stycznia 2021 12:00

• Miejsce wydarzenia

Transmisja SalveNET

W niedzielę 17 stycznia odbędzie się XXIV Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Tegoroczne hasło brzmi: Życie i śmierć. „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30,15).

W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa i obowiązujące ograniczenia wszystkie wydarzenia będą odbywać się w przestrzeni Internetu.

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane przez SalveNET – kanał internetowy w serwisie YouTube.

Temat tegorocznych obchodów nawiązuje do wydarzeń minionego roku. Kryzys związany z pandemią koronawirusa dotknął cały świat w wielu dziedzinach życia: społecznej, ekonomicznej, ale także duchowej.

Konieczność wielomiesięcznej izolacji domowej, zamknięte świątynie, niemożność uczestnictwa we wspólnotowym życiu religijnym wraz z narastającym lękiem o własne życie i życie swoich bliskich, wszystko to stawia nas wobec pytania o sens tego doświadczenia, a zarazem stanowi swoisty sprawdzian naszej wiary.

– pisze bp Rafał Markowski w Słowie przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem na XXIV Dzień Judaizmu.

Współorganizatorem tegorocznych obchodów jest diecezja warszawsko-praska. Przed II wojną światową stołeczna Praga należała do najbardziej wielokulturowych dzielnic Warszawy, czego widzialnym znakiem była obecność trzech świątyń skupionych blisko siebie – kościoła rzymsko-katolickiego św. Floriana i św. Michała Archanioła, cerkwi prawosławnej św. Marii Magdaleny i synagogi. Na Pradze od wieków żyła liczna reprezentacja wyznawców judaizmu, po której do dziś pozostały świadectwa w postaci zabytków architektury. Na początku lat 60-tych XX wieku, po zniszczeniach wojennych, została rozebrana synagoga przy ul. Kłopotowskiego. Przetrwała jednak towarzysząca jej mykwa, przetrwało także oryginalne ogrodzenie terenu dawnej synagogi. Przy ul. Jagiellońskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie dawnej synagogi znajduje się budynek dawnego Domu Wychowawczego dla Warszawskiej Gminy Starozakonnej imienia Michała Bergsona (dziś Teatr Baj). Przy ul. Sierakowskiego stoi z kolei gmach dawnego Żydowskiego Domu Akademickiego. Na prawym brzegu Wisły położony jest też rozległy cmentarz żydowski.

Program obchodów w Diecezji Warszawsko-Praskiej
Udział możliwy jedynie w formie online

14.01.2021 r. godz. 12 – Konferencja prasowa z udziałem Michaela Schudricha – Naczelnego Rabina w Polsce, bp. Romualda Kamińskiego – Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz bp. Rafała Markowskiego – Przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Prowadzenie konferencji – ks. Leszek Gęsiak SJ – Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Transmisja konferencji na żywo na YouTube na kanale Salve Net. Udział dziennikarzy foto i video jedynie po wcześniejszej akredytacji (liczba akredytacji ograniczona ze względów sanitarno-epidemiologicznych). Wnioski prosimy przesyłać na adres Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski – biuroprasowe@episkopat.pl.

17.01.2021 r. godz. 10 – Modlitwa na Cmentarzu Żydowskim na Bródnie z udziałem rabina Michaela Schudricha, bp. Romualda Kamińskiego oraz bp. Rafała Markowskiego.

17.01.2021 r. godz. 16 – Nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego – Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej. Komentarze do pierwszego czytania z Pwt 30, 15-20: ze strony żydowskiej Rabin Stas Wojciechowicz, ze strony katolickiej prof. Jan Grosfeld.
Transmisja na żywo na YouTube na kanale Salve Net.

17.01.2021 r. godz. 17 – Koncert pod tytułem „Dla moich braci i sióstr” (parafraza Ps. 122,8) w wykonaniu zespołu Symchy Kellera
Transmisja na żywo na YouTube na kanale Salve Net.

19.01.2021 r. godz.12 – Sympozjum poświęcone hasłu Dnia Judaizmu: Życie i śmierć, „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30,15). Transmisja na żywo na YouTube na kanale Salve Net.

Prelegenci:

• Michael Schudrich – Naczelny Rabin w Polsce, tytuł wystąpienia: „Życie i śmierć w tradycji żydowskiej na czas pandemii”,
  • prof. dr hab. n. med. Andrzej Friedman – pracownik naukowy WUM, tytuł wystąpienia: „Sens walki z umieraniem – perspektywa lekarza”
  • ks. dr hab. B. Adamczewski – pracownik naukowy UKSW, tytuł wystąpienia: „Życie i śmierć u początków Tory”
  • dr hab. Barbara Strzałkowska – pracownik naukowy UKSW, tytuł wystąpienia: „I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana” (Rz 14,8). Chrześcijańska refleksja doby pandemii”.