31 stycznia 2021 13:00

• Miejsce wydarzenia

Konkatedra MB Zwycięskiej, ul. Grochowska 365 03-822 Warszawa

• Strona internetowa miejsca/organizatora

W niedzielę, 31 stycznia,  o godz. 13.00 w Konkatedrze Matki Boskiej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku (ul. Grochowska 365) odbędzie się samorządowo-diecezjalna inauguracja Roku Cypriana Norwida. Mszę Świętą celebrował będzie Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej Romuald Kamiński. Transmisja na kanale Salve NET oraz w Radiu Warszawa.

Bezpośrednio po Mszy Świętej, o godz. 14:30, rozpocznie się koncert poetycko-muzyczny, w trakcie którego wystąpi Chór Konkatedralny oraz zaprezentowane zostaną utwory Cypriana Norwida. Miejsce uroczystości nie zostało wybrane przypadkowo. Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, Patronki Diecezji Warszawsko-Praskiej, to miejsce symboliczne. Świątynia została wzniesiona jako wotum dziękczynne Polaków za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, której 100. rocznicę obchodziliśmy w ubiegłym roku. Powiat Wołomiński nazywany jest „Ziemią Norwida i Cudu nad Wisłą”, dlatego obok pielęgnowania pamięci o bohaterach Bitwy Warszawskiej, tak samo władze samorządowe podejmują działania w celu godnego uczczenia pamięci o Cyprianie Norwidzie w 200. rocznicę urodzin poety, którego historia życia i twórczości nierozerwalnie związana jest z tymi ziemiami.

Komitet Organizacyjny obchodów tworzą: Diecezja Warszawsko-Praska, Powiat Wołomiński, Powiat Wyszkowski, Powiat Węgrowski, Gmina Wyszków, Gmina Łochów, Gmina Strachówka, Gmina Zabrodzie, Gmina Dąbrówka oraz Fundacja Museion Norwid.