Przewielebni Kapłani i Osoby Życia Konsekrowanego!
Siostry i Bracia, Drodzy Diecezjanie!

Wielkimi krokami zbliżamy się do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, która będzie miała miejsce w niedzielę 12 września 2021 r. Zapewne wiele serc przepełnia radość, że zostaną oni zaliczeni w poczet błogosławionych.

Diecezja warszawsko-praska – ustanowiona przez św. Jana Pawła II w 1992 r. – wyrosła z dziedzictwa archidiecezji warszawskiej, której pasterzem był Prymas Tysiąclecia. Wiele miejsc na terenie naszej diecezji związanych jest w różny sposób z osobą Księdza Prymasa. Najbardziej znana jest Choszczówka – miejsce jego pracy, modlitwy i wypoczynku. Wypada również wspomnieć: parafię Kamieńczyk, skąd pochodzą rodzice Prymasa, a także gdzie są groby jego przodków, dom Sióstr Benedyktynek Samarytanek w Fiszorze, gdzie Prymas kilkakrotnie przebywał na wakacjach i spotykał się z kard. Karolem Wojtyłą oraz macierzysty dom Instytutu Prymasowskiego w Warszawie przy ul. Marsa. Szczególną spuścizną jego pasterskiej troski o wiernych są 24 parafie naszej diecezji, które erygował kard. Wyszyński. Nasza wspólnota diecezjalna jest więc szczególnie zobowiązana, aby wyrazić Bogu wdzięczność za życie i posługę Prymasa Tysiąclecia.

Chciałbym zatem – już dziś – poprosić Was o włączenie się w duchowe przygotowanie do uroczystości beatyfikacyjnej. Księży Proboszczów proszę zaś, aby w dniach od 3 do 11 września poprowadzili w swoich parafiach Nowennę, w której zawierzymy duchowe owoce beatyfikacji. W kolejne dni tej Nowenny będziemy z bp. Jackiem modlić się w różnych parafiach, które erygował kard. Wyszyński.

Na czas wakacyjnego wypoczynku z serca Wam błogosławię, zawierzając to, co przed nami Bożej Opatrzności.

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

Kardynał Prymas podczas poświęcenia kamienia węgielnego domku kurpiowskiego  – kaplicy Instytutu w Choszczówce.

Fot. archiwum Instytut Prymasowski

Materiały do Nowenny zostaną dostarczone w najbliższym czasie.

Poniżej zamieszczony został wykaz parafii, w których Księża Biskupi celebrować będą Msze św. w ramach przeżywanej Nowenny:

• 3 września (pt) Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach (erygowana 16 grudnia 1949 r.)
  • 4 września (sob) św. Wacława w Warszawie naGocławku (erygowana 1 stycznia 1950 r.)
  • 5 września (nd) MB z Lourdes w Warszawie (28 stycznia 1951 r.)
  • 6 września (pon) św. Wincentego a Paulo w Warszawie (erygowana 1 września 1952 r.)
  • 7 września (wt) św. Feliksa z Kantalicjo w Marysinie Wawerskim (erygowana 15 czerwca 1958 r.)
  • 8 września (śr) NMP Matki Kościoła w Sulejówku (erygowana 1 września 1976 r.)
  • 9 września (czw) św. Józefa Robotnika w Wołominie (erygowana 15 października 1978 r.)
  • 10 września (pt) MB Nieustającej Pomocy w Duczkach (erygowana 6 kwietnia 1980 r.)
  • 11 września (sob) NMP Matki Kościoła w Ostrówku (erygowana 1 maja 1981 r.)

Zainteresowanych zapraszamy na strony Instytutu Prymasowskiego, gdzie wśród wielu zdjęć można znaleźć piękne fotografie z wakacji Kardynała Prymasa w Fiszorze k. Niegowa (u Sióstr Samarytanek) lub nie mniej ciekawe z pobytów w Choszczówce i wiele innych.

Ks. Maciej Radzikowski
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego