W piątek w diecezji warszawsko-praskiej rozpoczęła się Nowenna przed beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Mszy Świętej w parafii Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach przewodniczył bp Jacek Grzybowski.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej w homilii wzywał do wdzięczności za dar beatyfikacji, ale także do podejmowania trudu ewangelizacji na wzór wielkich patronów.

Cieszmy się, bądźmy wdzięczni, że tacy wielcy ludzie, olbrzymi wyrastający ponad nas, żyli tutaj, tu pracowali, nauczali i cierpieli. Prymas Tysiąclecia, Matka Czacka, Jan Paweł II – owe wielkie postacie nam przekazują troskę o Kościół, o wspólnotę, o liturgię, o nową naukę Ewangelii. Proszą nas, abyśmy my wprowadzali już w nowe tysiąclecie kolejne pokolenia, ukazując Kościół jako miejsce spotkania Logosu – Boga-człowieka – z nami – grzesznymi, słabymi, poranionymi, aby On nas dotknął i uleczył. On nas dotyka przez liturgię, wspólnotę, sakramenty. On z nami jest. Wielcy świadkowie Jego są naszymi orędownikami w Niebie. Już za kilka dni będziemy mieli władzą Kościoła wielkich patronów. Dziękujmy za to, bądźmy Bogu wdzięczni, ale przede wszystkim starajmy się młode wino Ewangelii wciąż lać do nowych bukłaków, do nowych pokoleń, do nowych dusz i serc. Ten trud ewangelizacji nie może nas przerażać, ma nas – wręcz przeciwnie – dopingować do tego, aby wszyscy poznali i zrozumieli, jak piękny jest Bóg, jak wspaniały jest Chrystus, jak dobrą wspólnotą jest Kościół.

Poniżej pełny wykaz parafii (były erygowane przez kard. Stefana Wyszyńskiego), w których odbędą się Msze Święte sprawowane przez biskupów w ramach Nowenny:

• 3 września (pt) Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach (erygowana 16 września 1949 r.)
  • 4 września (sob) św. Wacława w Warszawie na Gocławku (erygowana 1 stycznia 1950 r.)
  • 5 września (nd) MB z Lourdes w Warszawie (28 stycznia 1951 r.)
  • 6 września (pon) św. Wincentego a Paulo w Warszawie (erygowana 1 września 1952 r.)
  • 7 września (wt) św. Feliksa z Kantalicjo w Marysinie Wawerskim (erygowana 15 czerwca 1958 r.)
  • 8 września (śr) NMP Matki Kościoła w Sulejówku (erygowana 1 września 1976 r.)
  • 9 września (czw) św. Józefa Robotnika w Wołominie (erygowana 15 października 1978 r.)
  • 10 września (pt) MB Nieustającej Pomocy w Duczkach (erygowana 6 kwietnia 1980 r.)
  • 11 września (sob) NMP Matki Kościoła w Ostrówku (erygowana 1 maja 1981 r.)