2 lutego 2020 15:00

• Miejsce wydarzenia

Katedra warszawsko-praska, ulica Floriańska 3 w Warszawie

Od dwudziestu trzech lat 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II. W naszej diecezji centralnym punktem tegorocznych obchodów będzie Msza Święta celebrowana przez Biskupa Warszawsko-Praskiego Romualda Kamińskiego w niedzielę o godzinie 15 w Katedrze warszawsko-praskiej.

– Ten dzień to okazja dla osób życia konsekrowanego, żeby dać sygnał: jesteśmy, Bóg wybrał taką drogę, żebyśmy szli nią do zbawienia. Podejmujemy różne uczynki, zobowiązania, służebności. Chcemy poprzez nasze powołania wspomagać bliźnich, pośród których Bóg nas postawił – podkreślał podczas ubiegłorocznych obchodów biskup Romuald Kamiński.

Tradycyjnie w ramach diecezjalnych obchodów odbędzie się także Msza Święta, z udziałem przedstawicieli życia konsekrowanego, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej – 3 lutego o godzinie 7 Eucharystii będzie przewodniczył biskup Romuald Kamiński.

Na terenie Diecezji Warszawsko-Praskiej funkcjonuje 60 zakonów żeńskich, 17 zakonów męskich i 4 instytuty świeckie. W 2006 roku odbyła się pierwsza konsekracja dziewic. Obecnie w diecezji jest 14 dziewic konsekrowanych, 9 wdów błogosławionych i 1 pustelnica.